Kurzy potápění v chorvatsku - Murter

.: PRO NEPOTÁPĚČE :.

Zvětšit Zvětšit Zvětšit

Jízda na Vodních lyžích + instruktáž pro začátečníky + zapůjčení výstroje 40 EUR
Jízda na Wakeboardu + instruktáž pro začátečníky + zapůjčení výstroje 40 EUR
Zapujčení horského kola pro Vaše výlety po ostrově (doporučujeme rezervovat již v ČR) 15 EUR/den
Odpolední výlet na lodi pro nepotápěče kolem ostrova MURTER 10 EUR/os.

NP Krka

Turisté, kteří tráví dovolenou v dalmatské části jadranského pobřeží, obvykle nezapomenou navštívit "vodopády řeky Krky", jak Češi nejčastěji nazývají nejmohutnější vodopády na nejpozoruhodnější krasové řece Dalmácie, Krce, a to tzv. Skradinské vodopády. Opravdu jsou velmi působivé. Vždyť se jimi řítí ze 17 travertinových teras soustava kaskád a vodopádů do hloubky 37,5 m v průměru 55 m3 vody za sekundu. Nádhernou podívanou jsou vodopády po celý rok, přece nejmohutnější jsou vodopády koncem jara při nejvyšším vodním stavu (Krka má díky svým podvodním i povrchovým zdrojmů dost vody po celý rok). I když již samy Skradinské vodopády stojí za návštěvu, je to jen malá část toho, co turistům řeka Krka může nabídnout.

Zvětšit Zvětšit

Zadar a Šibenik

Město a přístav Zadar, hlavní středisko Severní Dalmácie. Zadar leží při Jadranské magistrále. Významný trajektový přístav, mj. i hlavní východisko trajektů i lodí do italské Ancony; též centrální východisko plaveb na Severodalmatské ostrovy. Dva jachtařské přístavy - mariny: Borik a Tankerkomerc. Úrodné zázemí, bohatá vegetace. V zimě trpí chladnými větry z vnitrozemí. Známá výroba lihovin, mj. likér maraskino. Stará část města se rozkládá na poloostrůvku. V 16. stol., v době největšího tureckého nebezpečí, byla prokopána šíje, takže vzniklý hluboký příkop zalilo moře, v době míru se příkop zase zasypával. Město samo je pro své početné cenné historické a kulturní památky i pro svá kulturní zařízení jedním z nejpřitažlivějších míst v Dalmácii.

Zvětšit Zvětšit

Město a přístav Šibenik v Severní Dalmácii, nedaleko ústí řeky Krky do moře, v Šibenickém zálivu. Značný průmysl je soustředěn na jeho okrajích (zpracování barevných kovů, textil, potravinářský průmysl, stavba lodí). Má i zemědělské okolí. Šibenik je významné středisko cestovního ruchu s mnoha vynikajícími památkami. Šibenická katedrála sv. Jakuba (Sveti Jakov) byla v r. 2000 zapsána do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Šibenik je důležitý dopravní uzel, silniční křižovatka, železniční přípoj na trať Záhřeb - Knin - Split, přístaviště pro trajekty na blízké ostrovy. Má chráněnou polohu a vysoký počet dnů slunečního svitu.

Vransko

Svou rozlohou 30,8 km2 je největším jezerem v Chorvatsku. Vzniklo zaplavením krasového polje podzemními vodami. Je spojeno s mořem umělým kanálem Prosika, část jezerních vod odtéká i přírodními podzemními cestami do Pirovackého zálivu. Jezero je odděleno od moře úzkým vyvýšeným pruhem pevniny - šíjí, o délce 13 km. Nejvhodnější přístup je z obce Pakoštane nebo z městečka Vrana ve vnitrozemí. Magistrála vede po úzké šíji mezi mořem a ezerem.Vranské jezero bylo původně sladkovodní, ale vzhledem k propojení s mořem je jeho voda lehce slaná. V této brakické vodě žijí jak sladkovodní ryby, tak i mořské. Jezero je proslulé bohatstvím ryb (kapři, štiky, úhoři aj.). Má-li turista zájem, může si v místním turistickém biru nebo v turistickém sdružení, nebo i v místní restauraci u jezera zakoupit povolenku k rybolovu na jeden den nebo na delší dobu. Místní restaurace jsou vyhlášené svými specialitami ze sumců, úhořů a dalších druhů ryb.

Zvětšit Zvětšit

Osada Pakoštane

Ne příliš rozložitá osada Pakoštane je významným turistickým letoviskem s netradičním nádechem místního koloritu a dávné architektury. Kromě typických taveren a nočních podniků zde můžete obdivovat letovisko vystavěné v polynéském stylu s typickými doškovými chatkami, které vás okouzlí na první pohled. Pro milovníky architektury a památek se zde najde také spousta zajímavostí. Jednou z nich jsou například zbytky římské přístavní hráze nacházející se v čele malebné osady. Za návštěvu rozhodně stojí i kaple sv. Justina, která zde byla vystavěna na památku porážky tureckého lodstva v Lepantu (r. 1571). Pakoštane má poměrně příznivé podmínky pro kotvení menších a středních lodí, k dispozici je hned několik kvalitně vybavených přístavů.

Zvětšit

Kornatské ostrovy

Povídá se, že kdo jednou spatří ostrovy Kornati, ten do konce svého života nenajde místo, které by se jim mohlo svou krásou vyrovnat. Nádherné souostroví, nacházející se severovýchodně od ostrova Murter, je tvořeno přibližně 150 různě velkými ostrůvky, které však spojuje jejich nadpozemská krása a bohatý život na pevnině i v moři. Rozhodnete-li se pro návštěvu kornatského souostroví, zcela jistě vás zaujme národní park, který zde byl zřízen již v roce 1980. Ostrovy Kornati jsou někdy také nazývány ostrovy celebrit, proto se nedivte, pokud zde na nějakou při své návštěvě narazíte. U většiny ostrovů mohou kotvit i větší lodě, noční plavba je zde však přísně zakázána.